برای راه‌اندازی سیستم تلفنی Issabel فقط نیاز به یک کامپیوتر برای نصب آن دارید، اما برای ارتباط با سایر سیستم‌های مخابراتی و یا راحتی بیش‌تر در کار با Issabel می‌توانید از یک سری سخت‌افزار کمک بگیرید. این سخت‌افزارها را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی نمود که در زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، البته لازم به ذکر است این دسته‌بندی تمام آن چیزی نیست که ممکن است وجود داشته باشد! فقط به ذکر سخت‌افزارهای کاربرد می‌پردازیم.

 

روش‌های دسترسی و استفاده از خدمات VoIP:

شما برای استفاده از داخلی که روی Issabel تعریف نموده‌اید نیاز به تجهیزاتی دارید که بتوانید داخلی خود را روی آن تعریف نموده و از آن استفاده نمایید؛ به طور كلی می‌توان روش‌های ارتباط با شبکه VoIP را در سه دسته زير قرار  داد:


- مبدل تلفن آنالوگ به ديجيتال (ATA): اين مبدل‌ها به Gateway نيز مشهور هستند، از طرفی دارای پورت شبکه هستند و می توانند با گرفتن IP بر روی شبکه قرار بگیرند و از طرف دیگر دارای پورت FXS هستند که می‌توانید با اتصال گوشی تلفن آنالوگ به آن از داخلی که برای رجیستر تعریف نموده‌اید استفاده نمایید، این Gatewayها می‌توانند دارای چندین پورت باشند و این امکان را می‌دهند تا بر روی هر پورت یک شماره داخلی رجیستر کرده و استفاده نمایید، به عبارت دیگر می‌توان گفت کار اصلی این Gatewayها تبدیل گوشی آنالوگ شما به IP Phone است.

hardware1.png

 


  • گوشی (IP Phone): اين تجهيزات اکثراً ظاهری مشابه با تلفن‌های معمولی دارند با اين تفاوت که ورودی آن‌ها به جای اتصال RJ11 که در گوشی‌های معمولی استفاده می‌شوند از اتصال RJ45 (مشابه اتصالات شبکه) استفاده کرده و تمام نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نياز را به صورت Built-in دارند. هم اکنون اين نوع تجهيزات يكی از گزينه‌های مقرون به صرفه و کاربر پسند می‌باشند، در شكل زير يك نمونه گوشی برند SNOM را مشاهده می‌كنيم.

hardware2.png

   • تلفن نرم‌افزاری (Soft Phone): شما از یک تلفن نرم‌افزاری Soft phone می‌توانید برای رجیستر کردن داخلی خود استفاده نمایید، بزرگ‌ترین مزیت آن این است که هزینه‌ای برای شما ندارد (البته اگر از نسخه‌های رایگان استفاده نمایید) و استفاده از آن بسیار راحت است. در شكل زیر تلفن نرم‌افزاری Eyebeam را مشاهده می‌كنيد كه قابليت ارتباط تصويری را نيز دارد.

hardware3.png

 

-  کامپیوتر: برای  نصب هر نرم‌افزاری نیاز به یک کامپیوتر دارید، Issabel نیز مجموعه‌ای از  نرم‌افزارها است پس نیاز به یک کامپیوتر داریم، سوالی كه هميشه برای تازه‌كاران و يا حتی حرفه‌ای‌ها مطرح است، اين است كه برای سيستمی كه می‌خواهم  راه‌اندازی كنم چه مشخصاتی در نظر بگيرم؟ اين سوال با توجه به اين كه سيستم‌های VoIP، نحوه راه‌اندازی، امكانات مورد استفاده متفاوت است، جواب‌های  گوناگونی خواهد داشت، به طور كلی می‌توان گفت بر اساس تجربه می‌توان سيستم مورد نظر را انتخاب كرد، گاهی اوقات نيز مجبور می‌شويد سيستم را در محيط عملياتی قرار دهيد تا ميزان بار روی سيستم مشخص شود، اما بر اساس تجربه می‌توان نكاتی را بيان نمود، در زير چند نمونه از سيستم‌ها و بار روی آن‌ها بيان شده، فراموش نكنيد كه هميشه آسمان آبی نيست!


مشخصات امکانات خطوط شهری نام:

1GB RAM, Dual Core 2.6 CPU, 128 GB HDD
صندوق صوتی
بدون ضبط مكالمه
كارت شهری (4 خط)
حدود 20 داخلی
کوچک
1GB RAM, Core2Duo 2.8 CPU, 128 GB HDD
صندوق صوتی
بدون ضبط مكالمه
خط E1  (30 خط)
حدود 50 داخلی
متوسط
2GB RAM, Core2Quad 2.8 CPU, 256 GB HDD
صندوق صوتی
بدون ضبط مكالمه
2 خط E1 (60 خط)
حدود 100 داخلی
متوسط
4GB RAM,2 * Xeon 2.8 CPU, 512 GB HDD
صندوق صوتی
بدون ضبط مكالمه
4 خط E1 (120 خط)
حدود 300 داخلی
بزرگ

 

ضبط مكالمات بار بسيار زيادی بر روی پردازنده شما خواهد داشت، اگر اين ويژگی را برای تعداد خطوط زياد و يا داخلی‌های بسياری می‌خواهید توصيه می‌شود حتماً از سرور دوم برای اين كار استفاده نماييد. در استفاده از صندوق صوتی خيلی دقت كنيد، اين ويژگی نيز بار زيادی بر روی سيستم می‌گذارد، برای داخلی‌هايی كه نياز ندارد، صندوق صوتی را فعال  نكنيد. اگر قرار است خودتان يك سيستم (سرور) را تهيه كنيد، مادربرد‌های Gigabyte بر اساس تجربه گزينه‌های مناسب‌تری هستند، به خصوص برای نصب Linux بر روی آن‌ها. اگر از كارت‌های E1 استفاده می‌كنيد، به خصوص برای 2 كارت E1 به بالا، حتماً كارت‌های، Echo Canceller هم در كنارشان قرار دهيد، هم در كيفيت صدا بسيار  مفيد خواهند بود هم در كم كردن بار روی پردازنده.

 

کارت تلفنی: معمولاً کارت‌های تلفنی برای ارتباط Issabel با خطوط شهری PSTN استفاده می‌شوند، شما از هر کارت تلفنی برای این منظور نمی‌توانید استفاده کنید، کارت شما می‌بایست قابلیت کار با Asterisk را داشته باشد یا اصطلاحاً Asterisk Compatible باشد.

 

خرید سخت‌افزار: خیلی مهم است که از کجا و چه برندی را خریداری می‌کنید، گاهی اوقات شما با چند هزار تومان ارزان‌تر سخت‌افزاری را می‌خرید که در عمل قابل استفاده نیست و  کیفیت لازم را ندارد، بنابراین توصیه من این است که حتماً برندهای معتبر را خریداری نمایید، اگر در خارج از ایران هستید که خوش به حالتان! از هر کجا خواستید سخت‌افزار خود را خریداری کنید، اما اگر داخل ایران هستید گزینه‌های زیادی برای رجوع ندارید، شما آزاد هستید از هر شرکتی خریداری کنید! اما این نکته را هیچ‌گاه فراموش نکنید که کیفیت سخت‌افزار تا حدودی تضمین کننده کیفیت پروژه شما و مهم‌تر از آن اعتبار شما است، پس هرگز با انتخاب برندهای متفرقه و رده پایین پروژه خود را به خطر نیاندازید.


منبع: ISSABEL