همان‌طور که می‌دانیم با راه‌اندازی سیستم تلفنی Issabel، قابلیت‌های چشم‌گیری در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. در ادامه به معرفی و بررسی اجمالی برخی از این قابلیت‌ها به زبان ساده خواهیم پرداخت:

 

- امکان تعریف داخلی‌ها: 

 • Extensions: با تعریف داخلی‌ها در سیستم تلفنی و نیز اختصاص داخلی می‌توان از قابلیت‌های موجود روی داخلی‌ها نیز بهره برد.


- قابلیت اعمال پشت خطی:

 • Call Waiting: یکی از قابلیت‌های هر داخلی، پشتیبانی از تماس پشت خطی یا انتظار مکالمه می‌باشد. لازم به ذکر است که تعداد تماس‌های پشت خطی پشتیبانی شده به قابلیت تلفن VOIP شما بستگی دارد.

 

- قابلیت انتقال تماس:

 • Call forward: امکان انتقال مکالمه با زدن یک کد خاص از روی گوشی به شماره داخلی دیگر
 • انتقال مکالمه به شماره‌ای خارج از سیستم تلفنی                                                                              
 • انتقال مکالمه در صورت اشغال بودن یک داخلی خاص
 • انتقال مکالمه در صورت در دسترس نبودن یک داخلی خاص
 • انتقال مکالمه به یک شماره داخلی خاص در تمام حالات ممکن

 

- قابلیت پیگیری تماس روی گروهی از داخلی‌ها: 

 • Fallow me
 • امکان انتقال مکالمه از داخلی شما به لیستی از شماره‌های دیگر در حالتی که شما پاسخگوی تماس نباشید.
 • امکان تعریف تعداد بی‌شمار شماره در لیست follow me می‌باشد.
 • امکان پخش تماس بین لیست شماره‌های داخلی شما در استراتژی‌های گوناگون
 • Ring all: تماس با تمامی شماره‌های لیست به صورت همزمان 
 • Hunt: تماس با شماره‌های لیست شما به ترتیب اولویت لیست
 • امکان پخش فایل صوتی به کسی که پس از تماس با داخلی شما قرار است به لیست follow me شما منتقل شود.
 • امکان پخش موزیک برای تماس گیرنده در حالی که سیستم تلفنی به دنبال تماس با شماره‌های لیست شما است.

 

- صندوق صوتی: 

 • Voice mail: صندوق صوتی سیستم تلفنی الاستیکس یکی از قوی‌ترین سیستم‌های پیغام‌گیر بین تمامی سیستم‌های تلفنی است تماس گیرنده با شماره داخلی شما در حالت‌های مختلف مانند عدم پاسخگویی شما، اشغال بودن شما و یا در دسترس نبودن شما به صندوق صوتی شما منتقل می‌گردد. مهم‌ترین قابلیت‌های این صندوق پستی پیشرفته عبارتند از: امکان انتقال پیامی صوتی ضبط شده به ایمیل آدرس شما، امکان حذف پیام صوتی پس از ارسال شدن به ایمیل شما از روی سرور، امکان مشاهده پیام‌های صوتی خود از طریق محیط وب الاستیکس، امکان شنود پیام‌های صوتی خود توسط کد تلفنی از طریق هر داخلی از روی سیستم، امکان محدود نمودن ظرفیت صندوق صوتی خود به تعدادی مشخص از پیام‌ها، امکان محدود نمودن مدت زمان پیام قابل ضبط، امکان بیان شماره تماس گیرنده و تاریخ و زمان ضبط پیام به صورت متن در فایل ایمیل شده و همچنین به صورت صوتی در ابتدای پیام ضبط شده.

 

- قابلیت ضبط مکالمه:

 • Recording: امکان ضبط مکالمات مربوط به داخلی تعریف شده وجود دارد. شما می‌توانید تعیین نمایید که مکالمات داخلی در همه شرایط رکورد شود و یا هیچ ضبط مکالمه‌ای برای داخلی مورد نظر انجام نگیرد و یا داخلی مورد نظر در صورت صلاحدید در حین مکالمه با زدن کد تلفنی ضبط مکالمه خود را فعال نماید. ضبط مکالمه در حالت فعال بودن می‌تواند در یکی از چهار حالت زیر با انتخاب شما انجام گیرد. تماسی که یک داخلی با داخلی دیگر برقرار می‌کند، تماسی که یک داخلی با یک شماره‌ای خارج از سیستم تلفنی برقرار می‌کند، تماسی که یک داخلی دیگر با داخلی مورد نظر ما برقرار می‌کند، تماسی که یک شماره خارج از سیستم با داخلی مورد نظر ما برقرار می‌شود. همچنین یک داخلی این قابلیت را دارد که در شرایطی که ضبط مکالمه آن در حالت درخواست (on demand) تنظیم شده است، در حین مکالمه با زدن کد تلفنی مربوطه بر روی گوشی خود مکالمه را از آن لحظه ضبط نماید. شما نیز می‌توانید به داخلی‌های خود اولویت ضبط مکالمه اختصاص دهید. این بدین معنا است که به طور مثال اگر به داخلی یک مدیر که مکالماتش ضبط نمی‌شود، اولویت بالاتری داده شود و به داخلی یک منشی که مکالماتش همیشه ضبط می‌شود، اولویت پایین‌تری داده شود، در صورتی که تماسی بین این دو برقرار گردد به دلیل بالاتر بودن اولویت داخلی مدیراین مکالمه ضبط نخواهد شد. مکالمات ضبط شده از طریق محیط وب الاستیکس قابل مشاهده، شنود و دریافت می‌باشد.

 

- قابلیت ست کردن داخلی روی موبایل در بستر اینترنت:

یک داخلی می تواند با اعمال تغییراتی برای استفاده در خارج از سازمان و بر روی بستر اینترنت با پهنای باند کم تنظیم گردد. امکاناتی حرفه‌ای نظیر: فعال کردن سیستم برطرف کردن مشکل نت بر روی سیستم داخلی و الاستیکس، استفاده از کدک‌های حرفه‌ای فشرده‌سازی صدا همانند کد ILBC برای داخلی‌هایی که بیرون سازمان و شبکه محلی شما قرار می‌گیرند، محدود کردن داخلی‌های بیرونی با وابسته کردن آن‌ها به یک یا چند ip address مشخص که این امر باعث بالا رفتن امنیت سیستم می‌شود.

 

- قابلیت فعال‌سازی کدهای عملکردی خاص: 

 • Feature codes: بسیاری از امکانات حرفه‌ای سیستم تلفنی به واسطه زدن یک کد ویژه قابل دسترس و استفاده است. برخی از این کدهای ویژه عبارتند از:

شنود مکالمه (dahdi barge): با زدن یک کد ویژه تلفنی و وارد نمودن شماره خط بر روی کارت تلفنی خود آن خط مشخص را شنود کنید.

شنود مکالمه (chan spy): امکان شنود تمامی مکالمات در حال انجام بر روی سیستم تلفنی با زدن یک کد ویژه تلفنی

انتقال مکالمه: امکان استفاده از دو کد ویژه تلفنی برای انتقال مکالمه در حال انجام به دو صورت انتقال کورکورانه blind transfer و یا انتقال با اجازه attended transfer

گرفتن تماس (call pick up): گرفتن تماسی که بر روی یک داخلی دیگر در حال زنگ خوردن است با زدن یک کد ویژه تلفنی به طور مثال داخلی همکار شما در حال زنگ خوردن است، شما می‌توانید با زدن کد ویژه تلفنی آن تماس را به گوشی خود منتقل کنید.

بررسی صندوق صوتی: با زدن کد ویژه تلفنی از روی گوشی خود و یا حتی گوشی دیگران می‌توانید صندوق صوتی خود را بررسی کرده و پیام‌های صوتی قدیمی و یا جدید خود را بشنوید.

 

  - قابلیت فعال‌سازی منوی منشی دیجیتال:

 • IVR: نظر بر این که ورودی عمده سیستم‌ها به منو منشی دیجیتال هدایت می‌شود، سیستم تلفنی Issabel یکی از پیشرفته‌ترین منوهای منشی دیجیتال حال حاضر را در اختیار شما قرار خواهد داد. از جمله امکانات حرفه این می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: امکان تعریف یک یا چند ورودی عددی به عنوان منوی ورودی، امکان تعریف یک مقصد مشخص در صورت وارد کردن گزینه یا همان شماره اشتباه، امکان تعریف کردن یک مقصد مشخص در صورت عدم انتخاب هیچ یک از گزینه‌های ورودی، امکان راه‌اندازی منوی منشی دیجیتال چند زبانه، امکان راه‌اندازی منوها تو در تو بدون وجود محدودیت، امکان قرار دادن گزینه‌های چند رقمی در تعریف IVR، امکان شماره‌گیری مستقیم داخلی‌ها در هنگام اجرای IVR، امکان قرار دادن منوی مخفی در گزینه‌های IVR

 

- قابلیت فعال‌سازی پخش اعلان: 

 • Announcement: از دیگر قابلیت‌های سیستم تلفنی Issabel می‌توان به امکان پخش اعلان‌های کاربردی متفاوت در قسمت‌های مختلف سیستم تلفنی اشاره کرد. در حقیقت کاربران  این امکان را خواهند داشت که صداهای ضبط شده دلخواهشان را در قسمت‌های مختلف سیستم تلفنی مانند منو منشی دیجیتال پخش کنند و یا بنا بر مورد نیازشان در مواردی کاربران را به مقصد یک اعلان مشخص انتقال دهند.

 

- قابلیت فعال‌سازی اتاق کنفرانس:

 • Conference: امکان دیگری که با راه‌اندازی سیستم تلفنی در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت، امکان ایجاد یک اتاق کنفرانس با شماره مشخص می‌باشد. با فعال‌سازی این قابلیت کاربران قادر خواهند بود با شماره‌گیری کد خاصی وارد اتاق کنفرانس با امکانات متنوع از جمله: قابلیت تنظیم پسورد جهت ورود به اتاق کنفرانس، اعلام ورود و خروج کاربران حاضر در اتاق کنفرانس، پخش پیغام خوش‌آمد گویی و غیره شوند.

 

 - قابلیت پارک کردن تماس‌ها: 

 • Call park: از طریق این قابلیت، کاربران سیستم تلفنی این امکان را خواهند داشت که تماس ورودی به سیستم  را بدون اشغال شدن خطشان برای مدت مشخصی در مکان خاصی از سیستم پارک کنند. لازم به ذکر است که در حین زمان انتظار این امکان نیز وجود دارد که شخصی از داخل سیستم نیز با گرفتن کد مربوطه تماس را پاسخگو باشد.

 

- قابلیت اعمال تغییر در مسیر تماس‌های ورودی:

این قابلیت در غالب دو امکان بسیار پرکاربرد در سیستم تلفنی کاربر قابل پیاده‌سازی خواهد بود.

 • تغییر مسیر تماس ورودی به سیستم با وارد کردن یک کد کاربری خاص
 • Call Flow
 • امکان تغییر مسیر تماس ورودی به سیستم با زدن یک کد خاص؛ شما می‌توانید با زدن یک کد مسیر ورودی تماس‌ها به سیستم تلفنی خود را تغییر دهید. به طور مثال روز پس از آغاز ساعت کاری تماس‌های ورودی به منشی انتقال داده می‌شوند و در پایان روز کار ی با زدن همان کد مسیر ورودی به صندوق صوتی انتقال داده می‌شود. 
 • تغییر مقصد تماس ورودی با توجه به شرایط زمانی مختلف
 • Time Condition: با فعال‌سازی این قابلیت در سیستم تلفنی، ضمن تعریف بازه‌های زمانی مشخص، تماس ورودی بنا بر محدوده زمان‌های تعریف شده به مقاصد دلخواه و مشخصی انتقال داده شوند.

 

 - قابلیت فعال‌سازی صف: 

 • QUEUE: از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد و پر کاربرد سیستم تلفنی Issabel، قابلیت فعال‌سازی صف‌های متفاوت است. با فعال‌سازی این امکان، تعداد مشخصی از داخلی‌ها بسته به نیاز و شرایط داخل صف مشخصی با شماره منحصر به فرد قرار خواهند گرفت و بخشی تماس‌های ورودی سیستم تلفنی را با توجه به استراتژی پاسخگویی انتخاب شده، پاسخگو خواهند بود. در ادامه به معرفی اجمالی برخی امکانات صف می‌پردازیم: اختصاص دادن تماس های ورودی سیستم بین گروهی از داخلی‌های تعریف شده در صف، امکان انتخاب و تعریف استراتژی‌های پاسخگویی مختلف، هم‌چون: ring all, rrmemory, Linear, random, wrandom، امکان پخش اعلان ورودی مشخص زمان ورود به صف، Announcement، امکان نگه داشتن کاربران، داخل صف در صورت عدم پاسخگویی داخلی‌ها، امکان پخش منشی دیجیتال هوشمند (IVR) برای کاربران حاضر در صف طی بازه‌های زمانی متفاوت (لازم به ذکر است این منشی تلفنی دیجیتال می‌تواند شامل یک پیام تبلیغاتی‌ای باشد که برای مثال هر سه دقیقه برای کاربران حاضر در صف پخش می‌گردد)، امکان پخش موقعیت کاربران (یک کاربر خاص چندمین نفر در صف است)، امکان پخش زمان تخمین زده شده برای انتظار یک کاربر خاص در صف، امکان اختصاص اولویت به یک کاربر خاص قبل از ورود به صف، امکان تنظیم ظرفیت یک صف خاص، امکان تنظیم حداکثر زمان انتظار در صف، امکان تنظیم زمان زنگ خوردن داخلی‌های در صف (برای مثال داخلی‌های حاضر در صف 15 ثانیه بدون وقفه زنگ بخورند)، امکان تنظیم زمان وقفه حین زنگ خوردن داخلی‌های در صف (برای مثال داخلی‌های حاضر در صف بعد از 15 ثانیه زنگ خوردن، 5 ثانیه زنگ نخورند)، امکان اختصاص زمان استراحت به داخلی‌های حاضر در صف (برای مثال هر داخلی بعد از پاسخ هر تماس، تا 30 ثانیه آینده زنگ نخورد)، امکان مشخص کردن یک مقصد خاص در صورتی که کاربری بعد از طی کردن حداکثر زمان انتطار در صف به هیچ یک از داخلی‌های پاسخگو متصل نشود (برای مثال آن کاربر خاص به داخلی دیگری متصل شود و یا اعلان خاصی برای ایشان پخش شود)، امکان تنظیم و پخش موسیقی خاص و دلخواه برای کاربران حاضر در صف، Music-on-hold، امکان ضبط مکالمات کاربران حاضر در صف در بدو ورود به صف یا بعد از انتقال به داخلی‌های پاسخگو

 

- مسیریابی تماس‌های ورودی به سیستم تلفنی: 

 • Inbound route: از دیگر قابلیت‌های سیستم تلفنی Issabel امکان هدایت تماس‌های ورودی به سیستم تلفنی به مقاصد مختلف براساس شماره تماس گیرنده و یا همچنین شماره‌ای از داخل مجموعه که توسط شخصی خارج سیستم تلفنی گرفته شده است، می‌باشد. در عمل کاربران قادر خواهند بود بنا به شرایط و موقعیت‌های مختلف پالیسی و مسیریابی‌های متفاوتی انجام دهند. در ادامه به برخی از این حالات مختلف نگاهی خواهیم داشت: امکان هدایت تماس (صرف نظر از شماره تماس گیرنده و شماره گرفته شده توسط تماس گیرنده) به یک مقصد خاص، امکان هدایت تماس از یک شماره خاص (در خارج از سیستم تلفنی) به یک مقصد مشخص، امکان هدایت تمام تماس های گرفته شده به یک شماره خاص (در داخل سیستم تلفنی) به یک مقصد خاص

 

- مسیریابی تماس‌های خروجی از سیستم تلفنی: 

 • Outbound route: همان‌طور که می‌دانیم در صورت شخص یا اشخاصی در داخل سیستم شماره‌ای را خارج از سیستم تلفنی شماره‌گیری کنند، برای هدایت تماس به مقصد درست نیاز به مسیریابی آن تماس خروجی می‌باشد. در این خصوص امکان دیگری که سیستم تلفنی Issabel در اختیار کاربران قرار می‌دهد شامل قابلیت‌های مختلف در انتقال این گونه تماس‌ها به خارج سیستم است که در ادامه به بررسی اجمالی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت: امکان شماره‌گیری صرف نظر تعریف یا عدم تعریف پیش شماره خاص، امکان ست کردن پسورد خاص زمان عبور از مسیر خروجی خاص، امکان برقراری تماس خروجی به یک تعداد شماره خاص و محدود خارج از سیستم تلفنی، امکان اختصاص استفاده از یک مسیر تعریف شده خاص توسط یک شماره خاص در داخل سیستم تلفنی (یعنی فقط یک شماره خاص در داخل سیستم تلفنی بتواند از یک مسیر خاص تعریف شده عبور کرده و به خارج سیستم دسترسی پیدا کند)، امکان تعریف انواع مختلف مسیرهای خروجی بر اساس دسته‌بندی‌های مختلف (برای مثال تعریف یک مسیر خروجی خاص جهت تماس با شماره‌های همراه خارج از سیستم، داخل شهری یا شماره‌های بین‌الملل)

 

 - امکان تعریف Trunk در انواع مختلف:

در خصوص نیاز به برقراری ارتباط بین سیستم تلفنی و محیط خارج سیستم، از مفهومی با عنوان Trunk استفاده خواهد شد (در حقیقت در این زمینه نیاز به ترفندی برای ارتباط بین سیستم تلفنی با خطوط شهر از انواع مختلف خواهیم داشت) و بنابر نیاز و شرایط مختلف، امکان پیاده‌سازی بر حسب کاربردها و شرایط مختلف نیز وجود دارد.


- قابلیت فعال‌سازی امکان فکس

 • fax: از امکانات بسیار پرطرفدار برای کاربران سیستم تلفنی می‌توان به قابلیت ارسال و دریافت فکس اشاره کرد. به واسطه استفاده از این قابلیت، امکان تعریف چندین دستگاه فکس روی سیستم تلفنی وجود خواهد داشت و نهایتاً منجر به حذف دستگاه‌های فکس، کاغذ و هزینه نگهداری خواهد شد. مستقیماً وارد اتوماسیون خواهند شد.


منبع: VOIPIRAN