پروتکل SIP زبان رایج بین سیستم‌ها و دستگاه‌های ارتباطی مبتنی بر IP هست، اما این پروتکل دارای ضعف‌های ساختاری است که باعث شده برخی شرکت‌ها با اضافه کردن بخش‌هایی سعی بر بهتر کردن آن کنند.


استریسک (Asterisk) از نسخه 13 خود با پشتیبانی از پروژه PJSIP سعی کرد با استفاده از این پروژه این ضعف‌ها را برطرف سازد و یک سیستم تلفنی کامل‌تر ارائه دهد تا جایی که Asterisk در نسخه 18 خود که اواخر 2020 ارائه شده است به صورت پیش فرض فقط از این پروتکل پشتیبانی می‌کند.


ایزابل (Issabel) تا به امروز در محیط وب خود فقط امکان ساخت داخلی و یا ترانک از نوع SIP را دارد که یکی از محدود ضعف‌های این سیستم تلفنی است که علاوه بر پشتیبانی هسته خود یعنی Asterisk از PJSIP در پوسته خود امکان استفاده از این تکنولوژی را ندارد، اما در به روز رسانی‌های جدید امکان استفاده از PJSIP در محیط وب GUI فراهم شده است که Issabel را تبدیل به بهترین سیستم تلفنی مبتنی بر Asterisk کاملاً آزاد و رایگان می‌کند.


کتابخانه PJSIP در واقع یک پروتکل مستقل و مجزا نیست، بلکه همان پروتکل SIP است که با اضافه شدن برخی نرم‌افزارها و البته اصلاحات، بهینه شده است. PJSIP یک کتابخانه رایگان و کدباز است که شامل پروتکل‎‌ها، استانداردها و برنامه‌های: SIP, SDP, RTP, STUN, TURN, and ICE است. این پروژه توسط Asterisk ایجاد نشده است اما در حال حاضر توسط تیم Asterisk توسعه پیدا می‌کند.


اگر بخواهیم برخی اصلاحات را به زبان ساده بگوییم:

- کتابخانه PJSIP سریع‌تر از SIP است و می‌تواند توان پردازشی بیشتری داشته باشد.

- کتابخانه PJSIP توان پردازش و کار با تعداد فایل‌های باز (OpenFiles) بیشتری را دارد.

- قابلیت Multitenant بر روی PJSIP به صورت بهینه پیاده‌سازی شده است.

- مشکل پروتکل SIP با ساختار NAT و صدای یک طرفه بر روی PJSIP برطرف شده است.

- مشکل عدم امکان رجیستر شدن یک داخلی بر روی دو IP یا دو ترانک SIP بر روی یک IP در PJSIP بر طرف شده است.PJSIP یک پیاده‌سازی سمت سرور Asterisk است، Endpointها خطوطی شهری شما هیچ تغییری نخواهد داشت.


منبع: VOIPIRAN