امکان مدیریت و تعیین قوانین بر وضعیت تماس‌ها در بخش‌های مختلف اعم از داخلی‌ها، گروه‌ها، صف‌ها و ... از کاربردی‌ترین ویژگی‌های سیستم تلفنی Issabel می‌باشد که به عنوان یکی از گزینه‌های پیش رو در پروژه‌ها مطرح و پیاده‌سازی می‌شود. دسترسی به این امکان از طریق افزونه‌ای به نام Custom Context که می‌بایست به صورت مستقل دانلود و نصب شود، میسر می‌گردد. این ماژول به صورت پیش فرض بر روی Issabel نصب است ولی در لیست سرویس‌های پیش فرض Elastix وجود ندارد. 


ماژول Custom Context:

به واسطه نصب و تنظیم این ماژول لیست کاملی از امکانات شامل دسته‌بندی داخلی‌ها، نظارت و مدیریت مستقل بر تماس‌ها، محدود كردن دسترسی گروهی از داخلی‌ها به برخی منابع سيستم همچون Trunkها،‌ سيستم فكس و ... در Freepbx اضافه می گردد. اين ماژول به خصوص برای كسانی كه می‌خواهند چند گروه كاری مجزا بر روی يك سرور Issabel داشته باشند، بسيار مناسب است. برای نصب اين ماژول در ابتدا آن را از لينك بالا دريافت كرده و سپس وارد برنامه Freepbx‌ شويد، همچون قبل برای اين كار می‌بايست به منوی "مركز تلفن"، "تنظيمات سيستم تلفنی"، "صفحه كنترل جدا" (Unembedded Freepbx) برويد، برای ورود نيز از كاربر admin‌ و رمزی كه موقع نصب داديد استفاده نماييد (اگر از نسخه Issabel 1.6 و قديمی‌تر استفاده می‌كنيد رمز اين بخش نيز admin است). برای نصب ماژول در برنامه Freepbx، وارد بخش Module Admin از قسمت Admin شده و گزینه Upload Module را انتخاب نمایید. پس از زدن دكمه Upload Module می‌توانيد فايل در يافت شده Custom Context را بارگذاری نمایید.

1

پس از بارگذاری، در بخش Third Party Addon از منوی Module Admin گزینه Custom Context اضافه گردیده است. آن را انتخاب نموده، سپس گزینه Install را انتخاب کرده و با فشردن کلید Process مرحله نصب ماژول آغاز می‌شود.

2

Issabel از اینجا: بعد از نصب كامل در منوی Connectivity گزينه Custom Contexts اضافه شده كه می‌توانيد در آن‌جا يك Contexts جديد تعريف كنيد، در ابتدا برای تعريف يك Custom Contexts با پارامترهای زیر مواجه خواهید شد:

Context: نام Contexts خود را تعيين كنيد، اين نام در هنگام تعريف يك داخلی و تعيين Contexts برای آن كار برد دارد.

Description: يك توضيح برای اين Contexts

Dial Rules: اگر تعريف شود، اين امكان را خواهيد داشت كه برای يك سری Dial Plan  (شماره گرفته شده) قوانين را اجرا نماييد. در اين بخش می‌توانيد از Dial Patternها نيز استفاده نماييد، مثلاً اگر 2xx قرار دهيد يعنی تمامی شماره‌های گرفته شده كه 3 رقمی هستند و با 2 شروع می‌شوند.


در ادامه ليستی از امكانات سيستم تلفنی را مشاهده می‌كنيد كه با Allow‌ كردن هر كدام اين اجازه را می‌دهيد كه داخلی‌ها با اين Contexts از آن‌ها استفاده نمايند.

3

بعد از تعريف Custom Context به قسمت داخلی‌ها (Extentions) برويد، مشاهده خواهيد كرد در هنگام يك داخلی و يا تغيير در داخلی تعريف شده گزينه Custom Contexts‌ اضافه شده كه می‌توانيد اين Contexts تعريف شده را برای اين داخلی تعيين نماييد، در واقع آن داخلی را در يك گروه خاص كه شما تعريف نموديد قرار خواهيد داد.

4

در این گام قصد داریم تا کاربرد ماژول Custom Context را در قالب پیاده‌سازی یک سناریو شرح دهیم. همان‌طور که در بالا توضیح داده شد، این ماژول امکان مدیریت بر سطوح مختلف ارتباطات را در انواع گروه‌های کاری فراهم می‌آورد. با تکیه بر این ویژگی، هدف در این سناریو صدور مجوز تماس تنها بین دو عدد داخلی با شماره‌های 101 از بخش فروش و داخلی 201 از بخش فنی تعیین گردیده است.

5

جهت محدود کردن برقراری ارتباط بین داخلی‌ها، نیاز به تعریف الگویی مطابق با الگوی اشاره شده در قسمت Dial Rules و بر مبنای چارچوب قوانین خواهید داشت. در این الگو به داخلی 201 از بخش فنی امکان برقراری تماس تنها با داخلی 101 از بخش فروش داده شده و امکان برقراری ارتباط با دیگر داخلی‌های محدوده 100 وجود نخواهد داشت.


منبع: VOIPIRAN