همان‌طور که در مقاله بررسی Elastix 4 بیان شد، Elastix در این نسخه Codec Opus را به صورت پیش فرض در دل خود جای داده است، اما این Codec محبوب چیست و چه کاربردی دارد، در ادامه بیشتر Codec Opus آشنا می‌شویم.

 

Codec چیست؟ اگر بخواهید در یک تعریف بسیار ساده Codec را معرفی کنیم باید گفت، Codecها الگوریتم و نحوه بسته‌بندی و تبدیل صدا و تصویر از حالت آنالوگ به دیجیتال و یا بالعکس است، در واقع Codecها هستند که میزان حجم مورد استفاده در یک مکالمه را تعیین می‌کنند. Codecهای معروف بسیار در دنیای VOIP وجود دارد که برخی رایگان و برخی با License تجاری ارائه می‌شوند، برخی از معروف‌ترین Codecها عبارتند از: G711, G722, Opus, G729, H264, H263p, GSM, iLBC, Speex

 

Codec Opus - معرفی:  Opus یک Codec کاملاً رایگان و تا تنوع بسیار زیاد است، Opus یک Codec بی‌همتا برای انتقال صوت بر روی شبکه و به خصوص انتقال موسیقی با کیفیت بسیار بالا بر روی بستر IP است. این Codec در قالب RFC 6716 و توسط IETF استانداردسازی شده است، قالبی که Codec معروف SILK هم که توسط Skype استفاده می‌شود قرار دارد.

 

Codec Opus - ساختار: Codec Opus می‌تواند صدا را در بازه بسیار متنوعی منتقل کند، مواردی همچون انتقال VOIP، کنفرانس ویدئویی، چت در بازی‌های آنلاین حتی انتقال موسیقی به صورت زنده با کیفیت بالا. این Codec می‌تواند خود را برای شبکه‌هایی با پهنای باند کم و زیاد تطبیق دهد و این یک مزیت بسیار بزرگ برای آن است که به واسطه آن می‌توانید کیفیت یکدست بر روی پهنای باند کم و کیفیت استریو بر روی پهنای باند مناسب ارائه دهد.


برخی از امکانات و توانایی‌های این Codec عبارتند از:

Bitrates from 6 kb/s to 510 kb/s

Sampling rates from 8 kHz (narrowband) to 48 kHz (fullband)

Frame sizes from 2.5 ms to 60 ms

Support for both constant bitrate (CBR) and variable bitrate (VBR)

Audio bandwidth from narrowband to fullband

Support for speech and music

Support for mono and stereo

Support for up to 255 channels (multistream frames)

Dynamically adjustable bitrate, audio bandwidth, and frame size

Good loss robustness and packet loss concealment (PLC)

Floating point and fixed-point implementation

Elastix و Codec Opus

Codec Opus به دلیل قدرت بالای آن در Streaming به عنوان Codec مورد استفاده در تکنولوژی Webrtc انتخاب شده است. Webrtc امکان برقراری مکالمه صوتی و تصویری را بر روی بستر web و مرورگرها فراهم می‌سازد، به زودی شاهد برنامه‌ها و تلفن‌های تحت web مبتنی بر Webrtc خواهید بود. Elastix با توجه به آینده روشن Webrtc، هوشمندانه این Codec را به صورت پیش فرض بر روی نسخه 4 خود قرار داده است. برای استفاده ازاین Codec کافی است اجازه استفاده از آن را به Elastix بدهید برای این کار می‌بایست دستور زیر را در فایل /etc/asterisk/sip_genetar_custom.conf بنویسید:

allow = opus

برای تست این Codec در حال حاضر Endpointهای زیادی وجود ندارد، ولی به زودی شاهد soft phoneها و گوشی‌های IP زیادی خواهیم بود که این Codec را پشتیبانی کنند، اما در حال حاضر می‌توان نام soft phoneهای زیر را برای تست این Codec بیان نمود:

Acrobits
Blink
PhonerLite
Bria

ما برای تست تلفن Acrobits را انتخاب کردیم، یک soft phone بسیار قوی و پر امکان که نسخه مربوط به سیستم عامل اندروید و IOS را ارائه می‌دهد، در زیر تصاویری از نحوه تنظیم Codec Opus را می‌بینیم.

Screenshot SmartSelect 2016 04 28 20 28 55

 

دریافت تلفن نرم افزاری Acrobits برای اندروید:

{jd_file file==245}

 دریافت تلفن نرم‌افزاری Blink برای ویندوز:

{jd_file file==253}


منبع: VOIPIRAN