سیسکو بهتر است یا استریسک؟ سیستم تلفنی کد باز آینده دارد یا تجاری‌ها؟ می‌خواهم در این مقاله به تجربیات و نظرات خود اشاره کنیم شاید برای بسیاری که دید زیادی از VoIP ندارند کمک خوبی برای انتخاب راه آینده خود باشد. قلمرو استفاده از VoIP بسیار وسیع است، از یک تماس سانترال از داخلی خود به داخلی همکار خود در اتاق کناری گرفته تا روشن کردن ماشین BMW با صدای خود در حیطه وظایف VoIP است. باید ببینید برای چه منظور می‌خواهید از این فن‌آوری استفاده بکنید، برخی از این قلمروها را با هم بررسی می‌کنیم.


خدمات عمومی: آیا می‌خواهید چیزی شبیه Skype راه‌اندازی کنید؟ آیا می‌خواهید خدمات تلفن بین‌الملل بدهید؟ آیا شبکه اجتماعی مد نظر شما است چیزی شبیه Viber و Line؟ در این حالت تنها گزینه شما محصولات کد باز است بدون شک. امروزه این نوع خدمات یا رایگان هستند یا هزینه کمی از کاربران گرفته می‌شود پس نمی‌توانید برای راه‌اندازی آن‌ها در ابتدا چندین هزار دلار هزینه نمایید. اما می‌توانید با یک محصول کد باز آغاز کرده و در صورت موفق بودن کار خود را با چند برنامه‌نویس حرفه‌ای گسترش دهید، حداقل دنیای کنونی این گونه است، می‌دانید که Viber یک پروژه ساده بوده؟ می‌دانید که Skype از همان ابتدا خودش برنامه‌های مورد نیاز را تولید می‌کرد و از محصولات تجاری استفاده نکرد؟ اگر به فکر همچین محصولی هستید سراغ کد بازها بروید بدون تردید، امکانات بی‌نظیر تلفنی Asterisk به همراه قدرت سوئیچینگ تلفنی SERها (همانند Kamailio) و کمی متخصص و برنامه‌نویس و یک ایده عالی می‌تواند شما را بی‌نهایت پول‌دار نماید.


سیستم تلفنی (سانترال): شاید بسیاری از ما VoIP را برای راه‌اندازی یک سیستم تلفنی مرکزی (سانترال یا IPPbx) بخواهیم، خوب به دلیل برخی محدودیت‌ها در ایران این مورد بسیار محبوب است، اگر به دنبال یک سیستم تلفنی حرفه‌ای برای شرکت خود هستید و یا می‌خواهید در این حرفه فعالیت کنید و پروژه‌های بزرگ بگیرید، خوب هر دو مورد را بحث می‌کنیم.

مورد اول: یعنی اگر دنبال یک سیستم تلفنی برای سازمان خود هستید، هر دو گزینه سیستم‌های تجاری و کد باز برای شما وجود دارد، در مورد سیستم‌های تجاری شما باید چند شرط داشته باشید تا از آن‌ها استفاده نمایید، 1. پول بسیار داشته باشید، یا بهتر است بگوییم هزینه برای شما مهم نباشد، که خوب با توجه به وضع اقتصادی در ایران برای اکثر شرکت‌های تجاری امکان خرید سیستم‌های تجاری معتبر وجود ندارد 2. در ایران نباشید. خوب وقتی سراغ این نوع سیستم‌های می‌روید مهم‌ترین مزیت آن‌ها پشتیبانی حرفه‌ای از تیم سازنده آن است که در ایران از این مزیت بی‌بهره هستید مثلاً از بهترین سیستم‌های تجاری می‌توان به Cisco, Avaya, Polycom اشاره نمود که هیچ کدام در ایران نماینده فروش ندارند پس از هیچ‌کدام نمی‌توانید پشتیبانی دریافت کنید، اگر قصد استفاده از آن‌ها را دارید باید از شرکت‌ها یا افراد متفرقه بخواهید که برای شما راه‌اندازی نمایند، ریسک بزرگی است و باید قبل از هر کاری راجع به شرکتی که برای شما راه‌اندازی می‌کند تحقیق نمایید. از طرفی این سیستم‌ها بسیار پایدار هستند و امکانات بی‌نقص زیادی به شما می‌دهند ولی خوب نبود پشتیبانی مطمئن کمی آدم را برای استفاده از این سیستم‌ها دلسرد می‌کند.


مورد دوم: اگر می‌خواهید گزینه‌ای را برای انجام پروژه‌های خود انتخاب نمایید، اگر این نکته را در نظر بگیرید که در ایران هستید بهترین گزینه برای شما با اختلاف بسیار سیستم‌های کد باز همچون Asterisk و مشتقات آن است همانند Elastix، اگر خارج از ایران هم بودید باز می‌توانست این گزینه اولویت اول را برای شما داشته باشد، همانطور که در مورد اول عرض کردیم سیستم‌های تجاری خوب در ایران خیلی طرفدار ندارند حتی بین شرکت‌های بزرگ، هزینه زیاد، پشتیبانی ضعیف و برخی تحریم‌ها چه از خارج و چه از داخل. موجب این موضوع شده است، این باعث شده سیستم تلفنی Asterisk در ایران تبدیل به گزینه بسیار ایده‌آل و محبوبی گردد، VoIP ایران در 4 سال گذشته حدود 400 دانشجو داشته این در حالی است که 4 سال گذشته فقط VoIP ایران بود که برای سیستم‌های کد باز انجمن تخصصی VoIP تشکیل داد و مقالات بسیاری تولید نموده است، این نشان می‌دهد که این سیستم‌ها در ایران بسیار در حال رشد هستند.


اگر می‌خواهید یک گزینه را برای حرفه خود در نظر بگیرید بدون شک سراغ Asterisk بروید، دنیای بزرگی برای شما خواهد بود با محصولات بسیار، با این سیستم رایگان و پر قدرت می‌توانید محصولات زیر را برای مشتریان خود فراهم آورید: یک IPPbx با تمامی امکانات، سرویس تلفن بین‌الملل، سرویس‌های عمومی، سیستم‌های تلفنی هوشمند، فکس سرور، مرکز تماس و هر نوع سیستم تلفنی که تصور آن را داشته باشید.


منبع: VOIPIRAN