قبل از بررسی مزایای VoIP و به تصویر کشیدن امکانات و کاربردهای VoIP، اجازه دهید یک حقیقت انکارناپذیر را برای شما بازگو نماییم: جهان امروز با تغییرات اساسی روبرو است. سیستم‌ها به یک تجربه بی‌‌درنگ تبدیل شده‌اند؛ ما با جریان بی‌رحمی از پیام‌ها و ارتباطات روبرو هستیم. همه چیز در حال دیجیتالی شدن است تا توان هضم این همه اطلاعات به دوش کامپیوتر ها بیفتد. سیستم‌های تلفنی هم از این قضیه مستثنی نیستند. VoIP یا Voice Over IP انقلابی در صنعت مخابرات ایجاد کرد، امکانات، مزایا و همچنین کاربرد VoIP به قدری است که مهاجرت از سیستم‌های آنالوگ سنتی را به سمت آن اجتناب‌ناپذیر می‌کند، هرچند اگر هنوز هم دلیل کافی برای مهاجرت یا راه‌اندازی سیستم‌های VoIP نمی‌بینید به زودی مجبور به این کار خواهید شد زیرا مخابرات هم از چندی پیش خطوط تلفنی سازمانی را فقط به صورت دیجیتال ارائه می‌دهد. با این اوصاف ما به چند کاربرد کلیدی و مزایای VoIP اشاره می‌کنیم:


مزیت سیستم‌های VoIP و کاهش هزینه‌های تلفنی: یکی از  امکانات و مزیت‌های اساسی استفاده از سیستم‌های تلفنی مبتنی بر VoIP کاهش هزینه‌های تلفن برای سازمان‌ها می‌باشد. با استفاده از آن هزینه مکالمه بین شعب مختلف رایگان خواهد بود (حتی اگر شعب بین‌اللملی داشته باشید).


مقایس‌پذیری از مزیت‌های اساسی VoIP: سیستم‌های مبتنی بر VoIP بسیار مقیاس‌پذیر هستند، حتی اگر پرسنل سازمان شما چند برابر شود نیازی به تغییر زیرساختی در آن نخواهد بود که این امکان در VOIP هم باعث کاهش هزینه در سازمان‌های در حال رشد می‌شود و هم زمان توسعه را کاهش می‌دهد.


از کاربردهای VoIP و ارتباط بین دفاتر مختلف: با بهره‌گیری از کاربردها و امکانات VoIP دیگر لازم نیست برای ارتباط با سایر دفاتر خود از خطوط شهری استفاده کنید و یا برای ارتباط با شخص مورد نظر خود چند دقیقه معطل شوید، شما می‌توانید همانند اشخاص داخل شعبه خود آن‌ها را مستقیم شماره‌گیری کنید.


دریافت و ارسال فکس از کاربردهای هیجان‌انگیز VoIP: اگر از دستگاه‌های پر دردسر فکس خسته شده‌اید از مزیت‌های VoIP، امکان ارسال و دریافت فکس بدون نیاز به دستگاه فکس می‌باشد، حتی می‌توانید فکس‌های دریافتی را در پست الکترونیک خود مشاهده نمایید.


استفاده از ظرفیت شبکه موجود برای راه‌اندازی سیستم VoIP: در همه سازمان‌ها شبکه کامپیوتری وجود دارد. با بهره‌گیری از امکانات سیستم‌های مبتنی بر VoIP دیگر نیازی به سیم‌کشی مجزا برای تلفن‌ها نیست و می‌توان از همان زیرساخت برای تلفن‌ها هم استفاده کرد.


عدم نیاز به خرید گوشی‌های تلفنی از مزیت‌ها و امکانات چشم‌گیر VoIP: یکی از مزیت‌های سیستم‌های VoIP استفاده از کامپیوترها و یا گوشی‌های تلفن همراه به عنوان تلفن است. این مزیت خود دلیلی بر کاهش هزینه‌های خرید و تجهیز شبکه تلفنی در سازمان و یا کسب و کار شما دارد.


امکان برقراری کنفرانس تصویری از دیگر کاربردهای VoIP: در سیستم‌های آنالوگ فقط امکان کنفرانس صوتی وجود داشت ولی با استفاده از سیستم های مبتنی بر VoIP شما می‌توانید یک کنفرانس تصویری با کیفیت را نیز تجربه نمایید.


تهیه گزارشات حرفه‌ای نتیجه هوشمندانه استفاده از امکانات VoIP: شما می‌توانید از امکانات گزارش‌گیری VoIP در سطوح مختلف کسب و کار خود استفاده نمایید، به عنوان مثال می‌توانید کارکرد دقیق (شامل زمان مکالمه شماره‌هایی که به آن‌ها تماس گرفته شده) پرسنل را به تفکیک داشته باشید.


ضبط مکالمات، از کاربردهای پر استفاده در VoIP: امکان ضبط مکالمات یکی از ویژگی‌های جذاب سیستم‌های VoIP است شما می‌توانید تمام مکالمات را به تفکیک ضبط کنید و به راحتی توسط پنل وب جستجو کنید و به آن‌ها گوش دهید.


ارتباط با انواع CRM و اتوماسیون اداری: ارتباط سیستم تلفنی با CRM و اتوماسیون‌های اداری راه‌کاری ایده‌آل برای بالا بردن کیفیت سرویس‌دهی می‌باشد، این اتفاق در سیستم‌های مبتنی بر VoIP به راحتی امکان‌پذیر است. حتی شما می‌توانید سیستم‌های VoIP را به وب‌سایت و یا فروشگاه اینترنتی خود متصل کنید و در پیگیری تلفنی اپراتور خود را کم‌تر درگیر کنید.


پیاده‌سازی سیستم‌های سیاست‌گذاری کاربردی بی‌نظیر در VoIP: با استفاده از بهره‌مندی از مزایا و امکانات VoIP به راحتی می‌توانید دسترسی کاربران به داخلی‌های خاص و شماره‌های خاص شهری و کشوری را محدود کنید.


امکان اتصال به خطوط دیجیتال بدون سخت‌افزار اضافی در VoIP: شما با استفاده از سیستم‌های VoIP می‌توانید از خطوط SIP Trunk و خطوط اینترنتی اپراتور‌های مختلف، به راحتی استفاده نمایید.


منبع: VOIPING