یکی از متداول‌ترین قابلیت‌هایی که مراکز تلفنی در اختیار ما قرار می‌دهند قابلیت انتقال تماس یا Call Transfer می‌باشد. به کمک این قابلیت می‌توانیم در زمان مکالمه با زدن Transfer Softkey موجود بر روی گوشی تلفن تماس را به نقاط دیگر انتقال دهیم. اما در مورد نحوه انتقال تماس یا Call Transfer در CME پیکربندی‌ها و تنظیماتی روی این مرکز تلفن وجود دارد که می‌خواهیم به بررسی آن‌ها بپردازیم.


روش‌های انتقال تماس در CME:

به طور کلی به دو شکل می‌توان انتقال تماس را انجام داد که عبارت است از:


  • Consult (مشورتی): در این حالت زمانی که شما می‌خواهید تماس را به سمت مقصد مورد نظر خود انتقال دهید در مرحله‌ی اول تلفن مقصد زنگ خورده و شما با فرد مورد نظر مشورت می‌کنید که آیا می‌خواهد تماس به سمت وی انتقال داده شود یه خیر، اگر جواب بله بود با زدن مجدد کلید Transfer تماس به سمت تلفن مقصد انتقال داده می‌شود. به یاد داشته باشید که این نوع از Call Transfer در CME که به صورت پیش‌فرض استفاده می‌شود نیاز به دو خط یا Dual-Line دارد.


  • Blind (مستقیم): در این حالت زمانی که شما تماس را Transfer می‌کنید تماس بلافاصله منتقل شده و دیگر با طرف مقابل خود مشورت نمی‌کنید. این نوع از Call Transfer در CME روی حالت Single Line نیز کار می‌کند.


نحوه تنظیم Call Transfer در CME:

Call Transfer در CMEهمان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید در تنظیمات مرکز تلفن می‌توانید نوع انتقال تماس را تعیین کنید، اما اگر دقت کنید به غیر از حالت Consult و Blind نوع Local Consult نیز در Help کامند دیده می‌شود، این متد از روش انحصاری Cisco استفاده می‌کند که اگر تلفن حالت چند خطی یا Dual باشد به صورت Consult و اگر به صورت Single Line باشد به صورت Blind عمل می‌کند.


نکته: به یاد داشته باشید که شما می‌توانید این تنظیمات را زیر پیکربندی هر DN نیز با کامند Transfer-mode تعیین کنید.


محدودیت انتقال تماس در CME:

به صورت پیش‌فرض در CME کاربران می‌توانند تماس‌های خود را تنها به داخلی‌ها Transfer کنند. به عبارتی زمانی که یک کاربر در حال مکالمه با تلفن است نمی‌تواند تماس را به یک شماره خارج سازمان انتقال دهد. برای این که این اجازه را به کاربران سازمان بدهیم می‌توانیم از دستورات ذیل استفاده کنیم. کامند اول اجازه انتقال تماس به داخلی‌های رنج ۵XXX را می‌دهد و کامند دوم اجازه انتقال تماس به خارج از سازمان.


نکته: به یاد داشته باشید که اجازه انتقال تماس به خارج از سازمان می‌تواند هزینه‌های تلفنی را بالا ببرد، چرا که کاربران می‌توانند تماس‌ها را به شماره‌های خارج سازمان هدایت کرده و از بستر PSTN برای برقراری برخی ارتباطات تلفنی خود استفاده کنند.

انتقال تماس در CMEمنبع: VOIPING